piątek, 29 stycznia 2016

Savoir Vivre w klubie fitness

     Klub fitness to miejsce, w którym spotyka się bardzo wiele różnych osób. W pewnym sensie siłownie i kluby fitness rządzą się swoimi prawami, nadrzędną regułą jest jednak zachowanie kultury osobistej i szacunku do drugiego człowieka. Specyfika takich miejsc powoduje, że szczególnie początkujące osoby, mogą mieć czasem problem ze swobodnym zachowywaniem się i wyczuciem co można, a czego nie powinno się robić. Pomyślałam więc, że wrzucę kilka rad dotyczących zasad zachowania na siłowni/w klubie fitness.

1. Przywitaj się     Oprócz standardowego powitania na wejściu do klubu, warto przywitać się też z innymi ćwiczącymi. O ile w mniejszych klubach fitness powiedzenie "cześć" przy wejściu do szatni wydaje się rzeczą całkowicie normalną, o tyle w większych sieciach zazwyczaj napotykam na zdziwione spojrzenia i niestety, bardzo często, na brak odzewu. Przywitanie się w szatni jest miłym i grzecznym gestem i nie ma kompletnie powodu do jego unikania. Podobnie na sali treningowej; jeżeli kolejny dzień napotykasz na kogoś, zaczynasz rozpoznawać stałych bywalców, przywitaj się, powiedz cześć lub przynajmniej uśmiechnij.2. Zwracaj uwagę na to co się dzieje wokół Ciebie     Rozłożyłaś swoje buty, ubrania i inne sprzęty na całej ławce w szatni, a koleżanka obok nie ma miejsca żeby usiąść. Suszysz włosy przy użyciu dwóch suszarek, a następna osoba musi czekać długo na skorzystanie z suszarki. Korzystasz z toalety jak z kabiny do przebierania się? Nie myśl tylko o sobie, staraj się być uprzejma i pomocna dla innych.
3. Pamiętaj nie jesteś sama     Głośne, "intensywne" rozmowy na sali treningowej naprawdę mogą bardzo przeszkadzać innym trenującym. Oczywiście na siłowni nie ma zakazu rozmowy i każdy powinie czuć się swobodnie, ale trzeba jednocześnie szanować komfort pozostałych ćwiczących. Plotki i rozmowy o prywatnych sprawach z koleżanką zostaw sobie na wizytę domową. Podobnie jest z rozmowami telefonicznymi w szatni. Nikt nie ma ochoty słuchać kto z kim, gdzie, dlaczego, co on powiedział Tobie, Ty jemu i dlaczego tak, a nie inaczej...źródłó: www.buzzfeed.com
4. Zostawiaj po sobie porządek     Używasz jakiegoś sprzętu? Odłóż go później na miejsce. Zdejmij ciężary ze sztangi, odnieś sztangę. Przetrzyj po sobie ławeczkę, bieżnię lub inne sprzęty, których używałaś.źródło: www.stayfitbug.com5. Proś o pomoc...     Nie obawiaj się prosić o pomoc. Nie wiesz jak się używa danego urządzenia, potrzebujesz dodatkowych informacji? Zapytaj pracownika siłowni, trenera lub innego ćwiczącego. Nie wszyscy muszą się znać na wszystkim i każdy ma prawo być początkujący, absolutnie nie masz się czego wstydzić.6. ...ale nie przeszkadzaj      Nie zagaduj osób w trakcie wykonywania ćwiczeń. Jeżeli potrzebujesz pomocy poczekaj aż ćwiczący będzie miał przerwę. Również głośne rozmowy, w tym na bardzo prywatne tematy, głośne okrzyki motywujące i gorączkowe, pełne "zaangażowania" rady udzielane głośno koleżance nie pomagają zazwyczaj ćwiczyć w skupieniu.
7. Nie żartuj z innych ćwiczących      Jeżeli masz zastrzeżenia do sposobu w jaki ktoś wykonuje ćwiczenie podejdź, zwróć uwagę,  zapytaj. Być może jest to sposób wykonywania danego ćwiczenia, z którym się jeszcze nie zetknęłaś- dzięki rozmowie możesz się nauczyć czegoś nowego, A może ta osoba faktycznie nie wie jak poprawnie wykonywać to ćwiczenie- wtedy możesz delikatnie i grzecznie udzielić rady takie osoby. Bądź otwarta i miej dobre intencje, wzajemna pomoc to podstawa. Przede wszystkim nie naśmiewaj się z nikogo i nie ośmieszaj nikogo z ćwiczących.8. Dziel się z innymi     Ktoś chciałby ćwiczyć na tym samym sprzęcie, którego w danym momencie używasz? Zaproponuj, że możecie się zmieniać. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie robić swoje ćwiczenia na przemian.


Miłego trenowania, we wspaniałej, inspirującej atmosferze
Buziaki
Karolina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz